Gdy chcesz złapać wiatr w żagle – windsurfing na Mazurach jest idealną opcją! Ale gdzie konkretnie?

Gdy chcesz złapać wiatr w żagle – windsurfing na Mazurach jest idealną opcją! Ale gdzie konkretnie?

Miejsca umożliwiające praktykę windsurfingu na Mazurach

Mazury jako miejsce częstych wyjazdów wakacyjnych mają w swojej ofercie- oprócz pięknych widoków – kilka interesujących aktywności, z których wiele podczas pobytu w tym rejonie należy spróbować przynajmniej raz. Wśród nich można wymienić właśnie windsurfing – sport wodny, który dla wielu stanowi doskonałe źródło adrenaliny w połączeniu z relaksem i dobrym treningiem mięśni. Dyscyplina ta jest odmianą surfingu, zaliczająca się też do żeglarstwa jako sport uwzględniony w zawodach olimpijskich. Używany do windsurfingu sprzęt to głównie deska surfingowa oraz przymocowany do niej pędnik (w którego skład wchodzi żagiel, maszt, stopa masztu oraz bom) służący do napędzania całości przy pomocy wiatru – odpowiednia koordynacja z jego kierunkiem stanowi zatem jeszcze większe wyzwanie niż w przypadku zwykłego surfingu, a co za tym idzie – jeszcze więcej zabawy. Zatem, gdzie na Mazurach można spróbować swoich sił w tym unikalnym sporcie?

Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin przy Wilkasach (miejscowość zlokalizowana w gminie Giżycko) stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc do praktyki windsurfingu na Mazurach – jest to przystępny dla turystów punkt wielu atrakcji związanych z wodą, jako że brzegi jeziora w większości są niskie, a poziom czystości wody pozwala na korzystanie z niego w celach pływackich, łowieckich lub przy chęci nauki wszelkich sportów wodnych, m.in. windsurfingu. To na początku – siłą rzeczy – może wiązać się z częstymi kąpielami w wodzie, więc brak większych zanieczyszczeń i popularność tego miejsca plasuje je wysoko w rankingu najczęściej wybieranych jezior do praktyki sportów wodnych.

Jezioro Niegocin to dosyć rozległy zbiornik – dla adeptów windsurfingu jest to o tyle ważne, iż pozwala na swobodną naukę i wykonywanie (mniej lub bardziej zaawansowanych) sztuczek i tricków z deską bez martwienia się o brak miejsca na manewry czy przeszkadzanie innym w wypoczynku. Oprócz możliwości samodzielnego korzystania z rozległej przestrzeni wodnej i okalających ją wiatrów, zlokalizowany jest tam też ośrodek szkoleniowy – Wioska Surfów – który posiada szerokie możliwości wyboru jeśli chodzi o kursy uprawiania tego sportu. Organizowane są tam obozy, półkolonie oraz pojedyncze lekcje, zatem każdy świeży pasjonat windsurfingu może zacząć przygodę z tym sportem właśnie od praktyki na wodach jeziora Niegocin.

windsurfing mazury gdzie

Jezioro Śniardwy

Kolejnym stosownym miejscem do uprawy windsurfingu na Mazurach jest Jezioro Śniardwy zlokalizowane w pobliżu m.in. miejscowości Nowe Guty (gmina Orzysz). Jest to największe jezioro w Polsce, chętnie wykorzystywane jako miejsce łowów ze względu na różnorodność żyjących w nim gatunków ryb, jednak możliwe do zrealizowania na tych wodach atrakcje (takie jak żeglarstwo czy omawiany windsurfing) również zasługują na uznanie – w szczególności ze strony osób poszukujących urozmaiconego i aktywnego wypoczynku.

Jezioro to posiada niskie brzegi, jednak dostęp do niego jest miejscami utrudniony przez naturalne przeszkody, takie jak zabagnione tereny porośnięte gęstą roślinnością – występują tam też silne wiatry, dlatego miejsce to odpowiednie jest dla osób nieco bardziej zaawansowanych w windsurfingu, którzy czują się pewnie w panowaniu nad żaglem i masztem oraz balansowaniu swojego ciała na desce. Te wymagające warunki nie stoją jednak na przeszkodzie, by również na Jeziorze Śniardwy spróbować windsurfingu po raz pierwszy – w miejscowości Nowe Guty znajduje się bowiem ośrodek prowadzący pojedyncze i grupowe szkolenia z tego sportu – Surfing Nowe Guty – który oferuje pomoc w przysłowiowym nabraniu pierwszych, pomyślnych wiatrów i rozpoczęciu przygody z windsurfingiem. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt występowania aż ośmiu wysp na jeziorze, które – w przypadku zaawansowanej znajomości windsurfingu – mogą stanowić urozmaicenie celu tych nawodnych podróży.

Jezioro Świętajno Narckie

Jezioro mieści się w okolicach wsi Narty (gmina Jedwabno) – otoczone gęstym lasem, łąkami i w większości piaszczystymi, płaskimi brzegami stanowi nie tylko dobre miejsce na spokojne spędzenie czasu na plaży, lecz jest równie doskonałe na praktykę windsurfingu dla osób chcących jednocześnie poćwiczyć surfowanie i cieszyć się widokiem zielonych terenów.

Wody Jeziora Świętajno uważane są za jedne z najczystszych wśród mazurskich zbiorników, a otaczające je długie i piaszczyste brzegi zwiększają możliwości znalezienia dobrego miejsca na  przećwiczenie ustawiania pędnika na desce, co warto praktykować poza wodą szczególnie na początku przygody z windsurfingiem. Tutaj, podobnie jak w przypadku poprzednich miejsc, oprócz indywidualnych przygód na desce, można skorzystać z organizowanych obozów nauki omawianego sportu – taką ofertę posiada chociażby firma Ski&Sun, umożliwiając naukę windsurfingu właśnie na wodach tego niewielkiego, lecz przyjaznego osobom początkującym jeziora.

Innym miejscem, które warto rozważyć pod względem windsurfingu na Mazurach, jest chociażby Jezioro Głębokie – położone w chętnie odwiedzanej w okresie wakacyjnym gminie Mikołajki, może stanowić jedną z kilku atrakcji w tym rejonie i być jednocześnie miejscem do praktyki windsurfingu w zielonej, przyjaznej dla oka okolicy. Z wielu zaproponowanych lokalizacji jednak, dla osób początkujących zaleca się miejsca z dostępem do profesjonalnej pomocy, a także wypożyczalni sprzętu, by móc przetestować swoje umiejętności i zdecydować o dalszych krokach w tym wymagającym, lecz dostarczającym niewątpliwej zabawy sporcie, jakim jest windsurfing.

Dodatkowe porady związane z windsurfingiem

Wszyscy, którzy zaczynają przygodę z windsurfingiem lub zastanawiają się nad urozmaiceniem swoich wakacyjnych podróży – chociażby na Mazury – właśnie tym intrygującym sportem, powinni przede wszystkim wziąć pod uwagę wybór odpowiedniego miejsca na start. Wymienione tutaj jeziora są doskonałymi punktami dla początkujących pod okiem instruktorów, jednak samodzielne uprawianie tego sportu w jakimkolwiek miejscu bez doświadczenia może być dosyć ryzykowne ze względu na niebezpieczeństwa związane z nieprzewidywalną naturą i obcowaniem z nieraz bardzo głębokimi zbiornikami wodnymi. Odpowiedniej jakość sprzęt – deska oraz całość składająca się na pędnik – to kolejny aspekt do dokładnego rozważenia i zaplanowania, jako że od tych elementów nie tylko zależy bezpieczeństwo surfowania po jeziorach w otoczeniu pięknych krajobrazów, ale również wygoda, a niekiedy i szybkość opanowania wszystkich umiejętności. Mazurskie jeziora i przykładowe oferty tutaj zaprezentowane stanowią jednak doskonały start w tej pełnej wyzwań, lecz niesamowitej i satysfakcjonującej przygodzie, jaką jest windsurfing.

Dodaj komentarz