Mazury – kraina jezior na północy Polski

Mazury – kraina jezior na północy Polski

Polska perła krajobrazowa – Mazury

Polska pod względem swojego krajobrazu zawiera niemal wszystkie formy przyrodnicze, które czynią ją naprawdę atrakcyjną dla wielu podróżników, ale i amatorów wycieczek w niezwykłe miejsca. Dostępność gór, morza, jezior czy różnorodnych lasów oraz fenomenów (takich jak Pustynia Błędowska czy Puszcza Białowieska) sprawia, że turyści z różnych części świata chętnie odwiedzają nasz kraj. Jednym ze szczególnie cenionych regionów turystycznych są Mazury, czyli geograficzno-kulturowy rejon położony w północno-wschodniej Polsce. Region ten uznawany jest z definicji za krainę historyczną, jednak zdecydowanej większości kojarzy się ona z pięknem tamtejszych wód i lasów, co czyni ją w oczach turystów krainą przyrodniczą wartą odwiedzenia.

Dlaczego ten północny region często nazywany jest Morzem Mazurskim?

Lokalni mieszkańcy zwracają uwagę na to, jak na ich rejon potocznie mówią odwiedzający to miejsce turyści. Utarły się takie slogany jak Kraina Tysiąca Jezior czy wspomniane Morze Mazurskie. Takie nazewnictwo ma swoje podłoże w historycznych dziejach tego regiony, który przez setki lat pokryty był wodą, z której stopniowo zaczęły wyłaniać się wyspy, a później całe połacie ziemi tworząc miejsca do osiedlenia się. Do dziś na Mazurach obserwujemy ślady po ostatniej fali zlodowaceń, w postaci mazurskich jezior połączonych systemem kanałów, które to z kolei są idealnym miejscem do żeglowania, dzięki czemu pasjonaci żeglugi z całej Polski i nie tylko przyjeżdzają tu co roku, aby odbywać wyprawy i przemierzać kolejne jeziora.

Ile jezior jest na Mazurach?

Liczba jezior w tym północym regionie Polski jest naprawdę imponująca. Nie bez powodu wielu nazywa ten obszar Krainą Tysiąca Jezior, bo rzeczywiście akweny wodne można liczyć tam w tysiącach, a jest ich niemal 2600. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, w skład których wchodzi ponad dwa tysiące jezior, w tym największe jezioro w Polsce – Śniardwy, stanowi idealną bazę dla wszystkich miłośników sportów wodnych, w tym tak sławnej w tym regionie żeglugi. Trasa, na której śmiało można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne jest unikatem na skalę Europy, gdyż nigdzie poza tym rejonem nie istnieje tak rozległa i atrakcyjna kraina. Kraina Mazurskich Jezior może poszczycić się tym, że zawiera jeziora, które przodują w swoich kategoriach nad innymi w Polsce. Wspomniane już jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, o powierzchni 113,4 km2. W kategorii najdłuższych jezior przoduje to o nazwie Jeziorak, a jezioro, które posiada największą ilość wysp to Kisajno. W czołówce kategorii jeziora o najdłuższej linii brzegowej również znajdują się te mazurskie takie jak Śniardwy, czy Nidzkie.

ile jezior jest na Mazurach

Rejon tysięcy jezior sprzyja faunie i florze

Turystów odwiedzających Wielkie Jeziora Mazurskie może zaskoczyć fakt, jak bogata fauna i flora jest obecna w tych regionach. Dzięki unikatowemu środowisku, obszar ten słynie z niezliczonych siedlisk bardzo rzadkich ptaków – niespotykanych w innych częściach Polski. Ornitolodzy cenią sobie to miejsce, które umożliwia im obserwacje gatunków takich jak kormorany (uważane za symbol Mazur), łyski, czaple czy łabędzie nieme. Z pozostałych zwierząt wędrowcy mogą dostrzec tutaj wydry czy bobry, a także żółwie błotne, łosie, wielobarwne ważki czy nietoperze. W wodach mazurskich jezior nie brakuje także ryb, dzięki czemu gałąź gospodarki jaką jest rybołóstwo ma się tutaj całkiem dobrze.

Obszar jezior to moc atrakcji

Rejon jezior mazurskich odgrywa szczególnie cenną rolę w napędzaniu gospodarki opartej na turystyce i rekreacji w północno-wschodnich  obszarach Polski. Dzięki tak rozwiniętej sieci kanałów wodnych, co roku na Mazury przybywają setki turystów, chcących spróbować swoich sił w żegludze, biwakowaniu czy po prostu, aby udać się na coroczny wypoczynek, w otoczeniu niesamowitej przyrody. Otoczenie zachęca do podejmowania wakacyjnych aktywności i wpływa kojąco na wypoczywających. Możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą sprawia, że Mazury to chętnie obierany cel podróży, szczególnie dla tych, którzy na co dzień mieszkają w miastach.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Dzięki takiej ilości rozmaitych jezior, każdy turysta, czy mieszkaniec może znaleźć takie miejsce na wypoczynek, czy podjęcie aktywności, które będzie skrojone do jego indywidualnych potrzeb. Wśród setek jezior są te, które oferują nam szczególne atrakcje.

  • Miano najpiękniejszego jeziora na Mazurach nosi jezioro Kisajno, które cechuje malownicza linia brzegowa, idealna dla tych, którzy chcieliby przy zachodzie słońca wybrać się na romantyczny spacer, zwiedzając przy okazji liczne zatoczki, czy podziwiając widoczne wyspy. W związku ze swoją atrakcyjnością Kisajno jest również najbardziej eksplorowanym jeziorem przez człowieka.
  • Jeżeli chcemy natomiast doświadczyć miejsca, które nie spotkało się jeszcze z działalnością ludzką to dobry wyborem będzie podziwianie jeziora Warnołty, które z racji pełnienia swojej funkcji, czyli ostoi ptactwa, został objęty szczególną ochroną. W związku z tym, jezioro to można podziwiać jedynie z brzegu, co jednak nie umniejsza jego urokowi.
  • Jeżeli jesteśmy zapalonymi żeglarzami z pewnością porwie nas przygoda, którą oferuje Jeziorak. Dzięki połączeniu z Kanałem Elbląskim umożliwia nam dopłynięcie aż do Bałtyku.
  • W otoczeniu mazurskich jezior znajdują się również rezerwaty przyrody, a jezioro Piłakno oferuje bazę wypadową dla nurków.

Patrząc na powyższe przykłady można łatwo dostrzec to, jak rozmaite przygody czekają na wszystkich, niezależnie od płci i wieku, w północnym regionie Polski.

Top 10 najładniejszych miejsc w Polsce

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest z pewnością miejscem, które należałoby umieścić w TOP 10 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Ta przyrodnicza kraina stałą się symbolem północno-wschodniej Polski na całym świecie. Jednak obszar ten również narażony jest na negatywne skutki zmian klimatu, które występują obecnie na całym świecie. Naukowcy zgodnie zauważają fakt, że poprzez ocieplenie klimatu cierpią również mazurskie jeziora. Lokalne władze, ale i mieszkańcy stale przyczyniają się do poprawy warunków przyrodniczych w tym regionie m.in ograniczając destrukcyjną działalność człowieka, za co przyroda odwdzięcza się pięknem wód, mnogością ptactwa i zwierząt, czy czystym powietrzem dającym wytchnienie. Wybierając się do Krainy Tysiąca Jezior warto pamiętać o tym, aby przeżyć wypoczynek w zgodzie z naturą, szanując ją i dbając o nią, bo ona potrafi odwdzięczyć się tak, jak nikt inny, ciesząc przy tym kolejne pokolenia.

Dodaj komentarz