Rzeczy do zobaczenia na Mazurach

Rzeczy do zobaczenia na Mazurach

Będąc na Mazurach, warto poświęcić czas na odkrycie wszystkich zabytków, które region ma do zaoferowania. Od twierdzy w Olsztynie po Mikołajki, wymieniliśmy kilka najbardziej popularnych atrakcji i miejsc do zobaczenia. Oprócz atrakcji historycznych, region jest domem dla kilku unikalnych małych miasteczek, takich jak Mikołajki.

Olsztyn

Miasto Olsztyn na Mazurach znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Jest to centrum administracyjne dla regionu Warmii. Miasto było pod kontrolą Zakonu Krzyżackiego do 1463 roku. W tym okresie miasto stało się ośrodkiem handlu, nauki i administracji. W 1772 roku Warmia została włączona do Prus, co uczyniło miasto głównym ośrodkiem gospodarczym dla południowego regionu Prus Wschodnich.

W 1973 roku w mieście otwarto planetarium. Miasto jest również stolicą województwa olsztyńskiego. Oprócz zabytkowego centrum miasta, miasto położone jest na półwyspie nad rzeką Krutyn, która wpada do jeziora Bełdany. Samo miasto jest popularnym celem podróży zarówno dla polskich, jak i niemieckich turystów. Jego liczne jeziora zajmują 1732 km kwadratowe. Z tego obszaru 486 z nich znajduje się na pojezierzu mazurskim. Pojezierze powstało, gdy lodowce pokryły północno-wschodnią Europę 14-15 tysięcy lat temu.

Mikołajki

W małym miasteczku Mikołajki na Mazurach znajduje się wiele atrakcji, kościołów i środowisk przyrodniczych. Miasto położone jest nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. W okolicy znajduje się kilka zabytków i kościołów, a także informacja turystyczna.

To polskie pojezierze jest łatwo dostępne samochodem, pociągiem lub autobusem. Goście mogą wybierać spośród luksusowych hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i hoteli ekonomicznych. Oprócz jeziora, w mieście znajduje się Staropruska Osada, jedna z największych w regionie. Jego najpopularniejszą atrakcją jest żeglarstwo. Większość portów posiada wypożyczalnie łodzi. Miasto posiada również wiele atrakcji dla rodzin.

W okresie staropruskim w mieście działały różne gałęzie przemysłu. W okolicy mieszkali rybacy, drwale i spławikowcy. W 1444 roku Konrad von Erlichshausen nadał działkę szlachcicowi Wawrzyńcowi Prusowi, który nazwał ją imieniem św. Mikołaja. W 1466 r. miasto należało do Zakonu Krzyżackiego. Po wojnie trzynastoletniej miasto weszło w skład Księstwa Pruskiego. Ludność miasta stanowili głównie Polacy z sąsiedniego Mazowsza.

Miasto było niegdyś częścią Cesarstwa Niemieckiego. W 1871 r. weszło w skład Prus Wschodnich. W 1877 r. przeważała ludność polska i wyznania protestanckiego. W 1920 r. zorganizowano plebiscyt w Prusach Wschodnich. Za pozostaniem w Niemczech opowiedziało się 1800 osób. Miasto przetrwało jednak II wojnę światową, a później stało się częścią Polski. Będziesz zaskoczony, jak wiele rzeczy możesz zrobić w Mikołajkach na Mazurach.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen, pozostałość po czasach pruskich, znajduje się w Giżycku, mieście na zachodnich Mazurach. Znajduje się ona w pobliżu miast Mikołajki i Mrągowo. Twierdza ta została zbudowana w celu strzeżenia przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami. Dzięki 100-hektarowej powierzchni mogła pomieścić nawet 3000 pruskich żołnierzy. Wycieczki po twierdzy można organizować przez cały rok.

Miasto Giżycko, położone 4 km na południe od Węgorzewa, oferuje widok na góry i jeziora, które otaczają miasto. Obszar ten szczyci się czystymi jeziorami, słońcem i malowniczą okolicą. Będąc na miejscu, można również zwiedzić Wilczy Szaniec oraz katedrę katolicką. W dalszej okolicy znajduje się wiele innych atrakcji, a kilka nawet w promieniu 45 km od miasta.

co robić na Mazurach

Szlak Krutyni

Szlak Krutyni na Mazurach jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków w Polsce. Ten szlak rzeczny biegnie wzdłuż rzeki Krutyni, która bierze swój początek na Pojezierzu Mrągowskim. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki przez kilkanaście jezior, zanim zejdzie do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na szlaku znajduje się kilka miejsc noclegowych, w tym nadrzeczne schroniska i obozy.

Rzeka Krutynia wije się przez bagna, podmokłe lasy i dziewiczą przyrodę. Na bagnach i jeziorach wzdłuż szlaku można zobaczyć wiele rodzajów rzadkich roślin wodnych. Podczas wędrówki można zażyć kąpieli w krystalicznie czystych wodach. Nocować można w nadrzecznym schronisku PTTK oraz w schronisku na szlaku Krutyni, oba położone 500 m za mostem.

Wzdłuż szlaku można również popłynąć kajakiem. Są różne punkty, w których można wypożyczyć kajaki, a na początku i końcu szlaku można zaparkować samochód. Niektóre firmy organizują nawet grupowe wycieczki na rzekę Krutynia. Inną opcją jest wypożyczenie tratwy rzecznej. Można ją również wypożyczyć we wsi Krutyn. Jeśli nie czujesz się pewnie w kajakach, możesz wypożyczyć je nad rzeką.

W pierwszej części Szlaku Krutyni na Mazurach znajduje się kilka dużych jezior. Można popływać w jeziorze Bełdany, które o poranku jest zazwyczaj spokojne, a przeplatające się zabudowania i las tworzą urozmaicony krajobraz. Kolejny odcinek, Wygryny-Ruciane Nida, mija trzy jeziora. Na końcu podróży dociera się do jeziora Jerzewko.

Sanktuarium w Świętej Lipce

Jeśli odwiedzasz Mazury, jednym z miejsc, które musisz odwiedzić, jest sanktuarium Święta Lipka. Znane jako Święta Lipka, miejsce to znajduje się w małej wsi wita Lipka w północno-wschodnim regionie kraju. Służy jako miejsce pielgrzymkowe i jest poświęcone Maryi Dziewicy. Od wieków ludzie przybywają do tej małej miejscowości, aby ofiarować modlitwy i pielgrzymki do Matki Boskiej.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce pochodzi z XIV i XV wieku. Zostało ono zniszczone podczas reformy protestanckiej pod koniec XVI wieku, ale odbudowane w 1619 roku po przekazaniu tych terenów jezuitom. Z czasem sanktuarium maryjne stało się popularnym miejscem pielgrzymkowym i potrzebowało budowy większego kościoła. Obecny kościół znajduje się w sąsiedztwie sanktuarium.

W pierwotnym sanktuarium w Świętej Lipce znajdują się ruchome organy piszczałkowe. Zostały one skonstruowane przez Johanna Josua Mosengela w 1719 roku i zawierają rzeźby, które poruszają się podczas gry organów. Organy te są unikalnym instrumentem i zostały uszkodzone podczas II wojny światowej. Po wojnie, w 1944 roku organy zostały również uszkodzone przez pożar. Wkrótce potem zostały naprawione i nadal stanowią ważny element lokalnego dziedzictwa.

W Świętej Lipce, niewielkim miasteczku w północnej Polsce, znajduje się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w kraju. W kościele, który jest zabytkiem o wyjątkowej wartości, znajduje się bogaty wystrój wnętrza oraz XVIII-wieczne organy z dzwonami i figurkami. Ta malownicza miejscowość często nazywana jest Częstochową Północy. W Świętej Lipce znajduje się kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Dodaj komentarz