Co robić w Sopocie? – czyli nie tylko molo

Co robić w Sopocie? – czyli nie tylko molo

Choć w porównaniu do swoich trójmiejskich sąsiadów Sopot jest miastem stosunkowo niewielkim, ma on do zaoferowania znacznie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Niektórzy opisują nawet Sopot jako najbardziej urokliwą, klimatyczną część Trójmiasta, wyróżniającą się prawdziwie wyjątkową atmosferą – co warto zobaczyć w trakcie wizyty w tym mieście i jak miło spędzić tu dzień?

Molo w Sopocie

Nasze zestawienie otwiera oczywiście molo w Sopocie – słynne na całą Polskę drewniane molo jest najdłuższą tego rodzaju konstrukcją w Europie. Nie dziwi zatem fakt, że co roku odwiedzają go niezliczone ilości turystów z całego kraju (i nie tylko). Część spacerowa mola ma ponad 511 metrów; w sam raz na spokojny spacer na początek bądź na koniec wizyty w Sopocie.

Latem czasem odbywają się na nim różnego rodzaju wydarzenia, w tym między innymi kino plenerowe – przed wizytą warto zorientować się, czy w dniu naszej wycieczki będzie miało miejsce coś podobnego. Należy pamiętać, że w sezonie – czyli od połowy kwietnia do końca września – wstęp na molo jest płatny i wymaga uprzedniego zakupu biletu w pobliskiej kasie.

Krzywy Domek

Kolejną interesującą atrakcją w Sopocie jest znajdujący się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino Krzywy Domek. Każdy, kto go zobaczy, może się przekonać, że nazwa ta nie została mu nadana bezpodstawnie; budynek wygląda jak wyjęty wprost z obrazka i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zabudowań w okolicy. Budynek ten zajął nawet pierwsze miejsce na opublikowanej przez Village of Joy liście 50 najdziwniejszych budynków świata!

Do Krzywego Domku można wejść – w środku znajdziemy między innymi:

 • kilka lokali użytkowych
 • kawiarnię
 • parę lokali gastronomicznych
 • salon gier.

Warto poświęcić kilka chwil w trakcie wycieczki, by dobrze mu się przyjrzeć, zrobić parę zdjęć oraz wejść do środka.

“Monciak” – czyli bulwar im. Bohaterów Monte Cassino

Ulica Bohaterów Monte Cassino to jedno z najtłumniej odwiedzanych miejsc w Trójmieście – mówi się, że “Monciak” nigdy nie śpi, o czym nietrudno się przekonać, odwiedzając to miejsce o dowolnej porze dnia i nocy w trakcie sezonu turystycznego; mnogość barów i restauracji sprawia, że niemal przez cały czas coś się tutaj dzieje. Znajdziemy tu również liczne stragany z pamiątkami i różnego rodzaju sklepy, a także artystów malujących za opłatą portrety turystów, czy też ulicznych muzyków.

“Monciak” to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wizyty w Sopocie; jego wyjątkowa atmosfera jest kwintesencją klimatu tego miasta. Należy być jednak przygotowanym na to, że latem praktycznie codziennie znajdują się tu ogromne tłumy.

Latarnia morska w Sopocie

Nieco mniej popularną atrakcją Sopotu jest znajdująca się niedaleko mola zabytkowa latarnia morska. Otwarta na początku XX wieku, do dziś przyjmuje zwiedzających. Budynek ma wysokość około 30 metrów – ze szczytu latarni rozpościera się wyjątkowy widok na panoramę Sopotu, między innymi na molo i otaczającą je plażę.

co robić w Sopocie

Co ciekawe, początkowo latarnia ta została zbudowana jako komin odprowadzający dym z pobliskiego zakładu; została zaprojektowana w taki sposób, by nie szpecić okolicy, w której się znajdowała. Dopiero w 1977 została ona przekształcona w pełnoprawną latarnię morską, a turyści do dnia dzisiejszego mogą za niewielką opłatą wejść na jej szczyt i cieszyć się widokiem z góry.

Aquapark Sopot

Park wodny w Sopocie to miejsce doskonałe dla rodzin z dziećmi, oraz dla wszystkich miłośników zabaw w wodzie. Jak w niemal każdym aquaparku, znajdziemy tu między innymi:

 • kilka zjeżdżalni wodnych
 • baseny o różnych głębokościach i rozmiarach
 • basen zewnętrzny
 • strefę saun i SPA.

Szeroka oferta aquaparku gwarantuje, że każdy znajdzie w nim coś w sam raz dla siebie.

W budynku znajduje się również restauracja i kręgielnia – wszystko to czyni aquapark w Sopocie miejscem, w którym w razie niepogody bez przeszkód możemy w aktywny i ciekawy sposób spędzić cały dzień.

Pijalnia Wód Solankowych w Sopocie

Solanka sopocka to jedna z najbardziej znanych i lubianych dobroczynnych wód leczniczych w skali całego kraju – warto poświęcić chwilę, by zajrzeć do Pijalni Wód Solankowych w Sopocie i przekonać się na własnej skórze o jej prozdrowotnych efektach. Solanka bogata jest między innymi w:

 • brom
 • jod
 • potas
 • magnez,

dzięki czemu sprawdza się doskonale w uzupełnianiu niedoborów wymienionych składników mineralnych, a także pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego – zalecana jest również osobom chorym na cukrzycę.

W tym samym miejscu znajduje się również kawiarnia, w której można napić się kawy i zjeść ciasto z pięknym widokiem na morze. To doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia, niezależnie od tego, w jakiej porze roku i przy jakiej pogodzie mamy okazję zwiedzać Sopot.

Park Północny

Miłośnicy spacerów w naturze na pewno docenią rozpościerający się wzdłuż brzegu morza Park Północny w Sopocie. Jest to ciche, spokojne miejsce; znajdują się tu zarówno wygodne ścieżki dla pieszych, jak i ścieżki rowerowe. Podążając główną alejką, możemy cieszyć się wieloma niezwykłymi widokami z obu stron, a co kilkaset metrów napotkać możemy zejście na plażę, w razie, gdyby przyszła nam ochota na chwilę spaceru wzdłuż piaszczystego wybrzeża.

W parku znajdziemy również kilka klimatycznych barów i restauracji, do których możemy zajrzeć, jeśli zacznie doskwierać nam głód czy zmęczenie. To doskonałe miejsce, by nieco się wyciszyć i uspokoić umysł po zwiedzaniu nieco głośniejszej i bardziej zatłoczonej zabudowanej części miasta.

Plaże w Sopocie

Jak wszystkie inne miasta w Trójmieście, również i Sopot może poszczycić się dużą ilością pięknych, czystych plaż; trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na odpoczynek po całym dniu spacerowania niż spokojna plaża z widokiem na molo. Rozciągająca się na długość 4,3 kilometrów plaża zapewnia dużo otwartej przestrzeni dla każdego, kto pragnie w ten sposób podsumować swoją wyprawę do tego wyjątkowego nadmorskiego miasteczka.

Bardzo ciekawym elementem sopockiego nabrzeża jest Psia Plaża – czyli, jak wskazuje nazwa, miejsce, w które możemy bez przeszkód udać się z naszym psim podopiecznym na spacer nad morzem.

Jak widać, Sopot ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko molo i zdecydowanie zasługuje na równie dużo uwagi, co pozostałe miasta Trójmiasta. Jego kameralna, urokliwa atmosfera i liczne atrakcje czynią z niego miasto wyjątkowe w skali całego kraju; przy okazji następnej wizyty w Trójmieście warto zatem wygospodarować chociaż jeden dzień na samodzielne odkrycie tego, co to nadmorskie miasteczko ma nam do zaoferowania.

Dodaj komentarz